Τμήμα  ένταξης

Το τμήμα ένταξης του Ωραιοκάστρου ανήκει οργανικά στο 1ο Δημοτικό σχολείο Ωραιοκάστρου και ιδρύθηκε το 1995.

Στόχος του τμήματος είναι να βοηθήσει τα παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και κυρίως με μαθησιακές δυσκολίες.

Δέχεται μικρό αριθμό μαθητών από τη δεύτερη έως και την έκτη τάξη του δημοτικού σχολείου. Οι μαθητές αυτοί δεν παρακολουθούν στο τμήμα ένταξης ολοήμερο πρόγραμμα μαθημάτων, δεν αποκόβονται από την κανονική τάξη και από το εκεί πρόγραμμα. Θα βοηθηθούν για παράδειγμα στη γλώσσα ή τα μαθηματικά ή και στα δυο και, στα άλλα μαθήματα, θα βρίσκονται στην τάξη τους. Το θρανίο, η θέση τους στην αίθουσα της κανονικής τάξης, το υπόλοιπο πρόγραμμα και κάθε δραστηριότητα, τους περιμένουν!

Η φοίτηση στο τμήμα ένταξης είναι μερική. Μπορεί να κρατήσει βδομάδες, μήνες, σχολικό έτος ή σχολικά έτη. Γενικά μόλις ξεπεράσει ο μαθητής το πρόβλημα, επανέρχεται στην τάξη του. Οι μαθητές του τμήματος ένταξης δεν εγγράφονται σε ιδιαίτερο βιβλίο Μητρώου και μπορεί να προέρχονται  από  οποιοδήποτε  σχολείο  της  περιοχής.

Στο τμήμα ένταξης του 1ου Δημοτικού σχολείου Ωραιοκάστρου φοιτούν 14 μαθητές.

Παρακολουθούν καθαρά εξατομικευμένο πρόγραμμα με σύγχρονη μεθοδολογία και εποπτικά μέσα. (Δες την  αξιολόγηση  των  εκπαιδευτικών προγραμμάτων για  υπολογιστή)

Οι μαθητές του τμήματος παραμένουν ενσωματωμένοι μέσα στο σχολείο χωρίς υποτιμητικές διακρίσεις, αλλά οπωσδήποτε αντιμετωπίζονται με πλήρη κατανόηση, διακριτικότητα, επιείκεια και αγάπη.

Η επιτυχής λειτουργία ενός τμήματος ένταξης είναι υπόθεση όχι μόνο του δασκάλου που την αναλαμβάνει αλλά ολόκληρου του σχολείου ως οργανισμού και φυσικά όλων των γονέων.

Ιωαννίδης  Νίκος

Δάσκαλος  ειδικής  αγωγής