Το εργαστήριο πληροφορικής

Το σχολείο μας ήταν από τα πρώτα δημοτικά σχολεία που είχαν οργανωμένο εργαστήριο.

Από το σχολικό έτος 2010-2011, το σχολείο λειτουργεί με το νέο Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (Ε.Α.Ε.Π). Με το Ε.Α.Ε.Π. έγινε η εισαγωγή της Πληροφορικής ως ξεχωριστό γνωστικό αντικείμενο στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση, με το όνομα "ΤΠΕ". Όπου "ΤΠΕ" είναι οι Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών. Έτσι εξοπλίστηκε το εργαστήριο με νέους υπολογιστές:

Χαρούμενος υπολογιστής

Πληροφορικός Γραμματισμός

Η εποχή μας χαρακτηρίζεται ως η εποχή της κοινωνίας των πληροφοριών και της γνώσης, απόρροια των τεχνολογικών αλλαγών που συντελούνται σε όλους τους τομείς της ζωής. Οι αλλαγές στο νέο ψηφιακό περιβάλλον έφεραν αλλαγές και στην εκπαίδευση. Μέσα σε αυτές, η εισαγωγή της Πληροφορικής στο Νέο Ψηφιακό Σχολείο από τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού. Ειδικότερα για το μάθημα ΤΠΕ στο Δημοτικό, ο σκοπός του μαθήματος είναι οι μαθητές:

Κωνσταντίνος Μουρατίδης ΠΕ19

Επιστροφή στην προηγούμενη σελίδα